Späť na zoznam
Základné školy
Autor: Rozumieme nadaným
28.11.2020 00:43

Prvé vlastné CD v trinástich: heligónkarka Vaneska Korenačková

Iba trinásťročná hráčka na heligónke vydala už vlastné CD.

Iba trinásťročná hráčka na heligónke vydala už vlastné CD.

Ak je pravda, ako sa hovorí, že heligónka je mužský nástroj, Vaneska Korenačková je výnimkou z pravidla. Okrem toho hrá rada futbal, chcela by učiť malé deti a hlavne rapídne rozšíriť svoju diskografiu. Na svojom konte má už aj vlastné CD.

Pozor, ako otočíte mech!

Vaneska má len trinásť rokov a momentálne navštevuje siedmy ročník základnej školy. Ako by laikom vysvetlila, na akom nástroji to vlastne hrá? „Heligónka je hudobný nástroj. Je to gombíková ťahacia harmonika. Medzi jej zaujímavosti patrí napríklad aj to, že keď dáš mech smerom dnu a von, má úplne iný zvuk. Vraví sa, že heligónka je mužský nástroj, ale hrať na nej sa začalo učiť veľmi veľa detí," upozornila Vaneska.

Nevyhýba sa ani svetovému športu číslo jeden

Popri heligónke Vaneska aj rada spieva. „Moje obľúbené predmety sú slovenský jazyk, biológia, ruský jazyk, telesná výchova. Vo voľnom čase veľmi rada športujem. Moje obľúbené športy sú futbal a bicyklovanie. Cez prázdniny sa hrám s kamarátmi, chodíme s rodičmi na výlety alebo aj na prázdniny ku krstnej mame," prezradila čosi zo svojho súkromia.

Na heligónke hrám od svojich deviatich rokov. Dostala som sa k tomu tak, že som spoznala Vlastičku Mudríkovú (známa slovenská heligónkarka a speváčka – poznámka) a tá ma veľmi zaujala. Doteraz ma to veľmi baví. Moje obľúbené ľudové piesne sú Lavička dubová a Na Moštenskej veži."

Na svete je prvý vlastný hudobný nosič!

Iba trinásťročná hráčka na heligónke vydala už vlastné CD. „Moje prvé CD sa volá Ideme, ideme. Je to taká žatevná pieseň; aj preto som ho krstila žitkom, ktoré vypestoval môj otec. Na CD je 14 krásnych piesní. Krst CD bol 12. októbra 2019 v Hornom Moštenci a krstnou mamou bola Vlasta Mudríková. Súčasťou uvedenia CD bol tiež program, na ktorý som si pozvala svojich (hudobných) kamarátov, ktorí spríjemnili náladu," opísala Vaneska slávnostnú udalosť.

Trému má už len mamka

Vaneska žije v malebnom prostredí dedinky Dolný Moštenec. Obec je pod najvyšší vrchom Považského podolia s názvom Dielec a zároveň v blízkosti nádherných Strážovských vrchov. Tu absolvovala aj prvú verejnú prezentáciu. „Keď som šla na svoje prvé vystúpenie, a to bolo v Hornom Moštenci na hodových slávnostiach, mala som veľký stres, že sa pomýlim. Ale z ľudí som zlý pocit nemala vôbec. Hneď na prvom vystúpení som však mala i veľký potlesk. Teraz, keď idem na vystúpenie, vôbec nemám zlý pocit ani stres. Skôr to za mňa prežíva moja mama, ktorá má väčší stres, ako ja. Myslím si, že moji kamaráti stoja pri mne a fandia mi pri každom vystúpení," hovorí šikovná muzikantka.

Vaneskini favoriti

Hoci heligónka sa prirodzene spája s ľudovou hudbou a slovenským folklórom, nadaná umelkyňa má ako poslucháčka široký záber. „Počúvam aj moderné piesne. Moja obľúbená spevácka skupina je Verona, od nej sa mi veľmi páči pieseň Dáma. A samozrejme, mám rada aj iné skupiny." Čo sa týka hudobných vzorov, tam už predsa len dominuje folklór. „Mojím vzorom je Vlasta Mudríková. Ale aj sestry Bacmaňákové, Moštenskí pajtáši... A takto by som pokračovala do rána bieleho."

Čo bude robiť, keď bude "veľká"?

Vzájomné hudobné meranie síl momentálne nie je práve šálkou kávy Vanesky Korenačkovej. „Na súťaže veľmi nechodím, ale úspechom je, že som vydala svoje prvé CD. Mojím hudobným snom je, aby som mala ešte veľmi veľa cédečiek a zahrať si s Vlastičkou Mudríkovou alebo aj inými známymi skupinami." Čo sa týka profesijnej budúcnosti, Vaneska má dobrý vzťah k deťom. „Odmalička som chcela byť pani učiteľkou na prvom stupni s menšími detičkami alebo dizajnérkou," uzatvára.

Zhováral sa: Ľuboš Lukáč, Text: Dušan Guman, Foto: Michal Tvrdý

 

Súvisiace články

01.05.2017 15:20

Nadané deti zaujala chémia

Aprílové stretnutie detí z Klubu nadaných detí Prešov bolo venované chemickým pokusom. Veda, ktorá sa zaoberá chemickými prvkami a zlúčeninami je často vnímaná ako niečo nepreniknuteľné a nepochopiteľné, čo nemá nič spoločné s ...
29.10.2017 20:17

Október - Mesiac úcty k starším na ZŠ v Kráľovej nad Váhom

„ Človek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok. Človek je krásny podľa múdrosti, čo zračí sa mu v oku, podľa vrások a bielych vlasov, podľa slov, keď ponára sa v hovore s deťmi do rokov, keď aj on bol mladý. Človek je krás...