Späť na zoznam
Základné školy
Autor: Základná škola s materskou školou, Koškovce 134
16.06.2018 23:21

Skúsenosť – najlepší učiteľ

Zanechať kúsok z nás v krajine úsmevov v Thajsku nám nestačilo. Rozhodli sme sa preto vytvoriť žiakom našej Základnej školy s materskou školou v Koškovciach zážitok, emocionálne prežívanie skutočnej situácie na vlastnej koži.

Pozvali sme si k nám na hodinu geografie návštevu z Indonézie, z mesta Gemolong (okres Sragen), ktoré sa nachádza pri väčšom meste Solo, Yogjakarta na ostrove Java.

Už Cicero proklamoval, že skúsenosť je najlepším učiteľom. Takýto spôsob učenia vedie často k silným zážitkom a spontánnemu učeniu sa.

Podľa výskumov až 80 % nášho poznania pochádza z vlastných zážitkov, ktoré si následným racionálnym spracovávaním pretavíme do podoby všeobecného poznatku, ktorým sa riadime. Tieto poznatky sú uchovávané v dlhodobej pamäti a veľmi rýchlo sa nám pri konkrétnej situácii „vybavujú".

A to bol prvoradý cieľ - udržať naučené čo na najdlhšie obdobie. Žiaci, ale aj zúčastnení pedagógovia, sa podozvedali z rozprávania a videí o tejto krajine zaujímavosti, ktoré sa v knihách nedočítajú.

Veď kto z nás má možnosť byť pri prebudení sa sopky, pozorovať hada a nebáť sa, že Vám ublíži? Žiaci si taktiež mohli porovnať vyučovanie v Indonézii s naším vyučovaním a ostali naozaj prekvapení.

A viete, čo nás nadchlo najviac? Úžasný úsmev, vyžarujúci pokoj, vypočutie si okrem ich úradného jazyka Bahasa aj ďalšie jazyky (Jawa, Soft Jawa- king), zadívanie sa na úchvatný indonézsky tanec a zistenie, ako sa píše názov Koškovce.

Zážitkov máme neskutočne veľa. Chceme sa zároveň poďakovať Slamet Wahyuni (Sheile), že prijala naše pozvanie, riaditeľovi školy RNDr.Františkovi Bočkayovi a starostovi obce Ing. Vladimírovi Babičovi, že nám umožnili privítať túto návštevu v koškovskej škole.

 

Jana Partiková

Súvisiace články

07.06.2019 21:31

8. ročník málotriednej olympiády medzi ZŠ Kráľová nad Váhom (NSK) a ZŠ Topoľnica (TSK)

8. ročník Málotriednej olympiády medzi medzi ZŠ Kráľová nad Váhom č.72 (Nitriansky samosprávny kraj) a ZŠ Topoľnica (Trnavský samosprávny kraj) sa tento rok opäť, už po 4. krát uskutočnil v areáli športu a relaxu AQUArea Čierna...
15.01.2018 18:43

Žiaci z Kežmarku v škole na mesiaci

Žiaci ZŠ s MŠ Nižná brána Kežmarok sa stali súčasťou tímu 27 krajín, ktorí spolu spojili vedu a umenie a tak vytvorili výnimočné dielo- Global Science Opera.
10.11.2017 09:21

Kremnička