Späť na zoznam
Základné školy
Autor: Základná škola s materskou školou, Koškovce 134
16.06.2018 23:21

Skúsenosť – najlepší učiteľ

Zanechať kúsok z nás v krajine úsmevov v Thajsku nám nestačilo. Rozhodli sme sa preto vytvoriť žiakom našej Základnej školy s materskou školou v Koškovciach zážitok, emocionálne prežívanie skutočnej situácie na vlastnej koži.

Pozvali sme si k nám na hodinu geografie návštevu z Indonézie, z mesta Gemolong (okres Sragen), ktoré sa nachádza pri väčšom meste Solo, Yogjakarta na ostrove Java.

Už Cicero proklamoval, že skúsenosť je najlepším učiteľom. Takýto spôsob učenia vedie často k silným zážitkom a spontánnemu učeniu sa.

Podľa výskumov až 80 % nášho poznania pochádza z vlastných zážitkov, ktoré si následným racionálnym spracovávaním pretavíme do podoby všeobecného poznatku, ktorým sa riadime. Tieto poznatky sú uchovávané v dlhodobej pamäti a veľmi rýchlo sa nám pri konkrétnej situácii „vybavujú".

A to bol prvoradý cieľ - udržať naučené čo na najdlhšie obdobie. Žiaci, ale aj zúčastnení pedagógovia, sa podozvedali z rozprávania a videí o tejto krajine zaujímavosti, ktoré sa v knihách nedočítajú.

Veď kto z nás má možnosť byť pri prebudení sa sopky, pozorovať hada a nebáť sa, že Vám ublíži? Žiaci si taktiež mohli porovnať vyučovanie v Indonézii s naším vyučovaním a ostali naozaj prekvapení.

A viete, čo nás nadchlo najviac? Úžasný úsmev, vyžarujúci pokoj, vypočutie si okrem ich úradného jazyka Bahasa aj ďalšie jazyky (Jawa, Soft Jawa- king), zadívanie sa na úchvatný indonézsky tanec a zistenie, ako sa píše názov Koškovce.

Zážitkov máme neskutočne veľa. Chceme sa zároveň poďakovať Slamet Wahyuni (Sheile), že prijala naše pozvanie, riaditeľovi školy RNDr.Františkovi Bočkayovi a starostovi obce Ing. Vladimírovi Babičovi, že nám umožnili privítať túto návštevu v koškovskej škole.

 

Jana Partiková

Súvisiace články

17.06.2018 18:06

Žiaci z Dolných Orešian výborne reprezentovali svoju školu aj obec na celoslovenskej súťaži

Dvojica žiakov zo Základnej školy s materskou školou z Dolných Orešian úspešne reprezentovali svoju školu aj obec na celoslovenskej súťaži Môj projekt pre región, ktorá sa uskutočnila 14. júna 2018 v Banskej Bystrici.
04.10.2019 13:03

Špeciálna základná škola si pripomenula 70. výročie vzniku

Špeciálna základná škola v Lučenci so sídlom na Zvolenskej ceste č. 59 si v tomto roku pripomína významné jubileum. Presne pred sedemdesiatimi rokmi bola založená medzi prvými 33 osobitnými školami na území Slovenska vo vteda...
02.11.2017 14:23

ZŠ MARCELOVÁ je právom hrdá na revitalizáciu jaseňového lesíka

Som darcom tepla Tvojho krbu, dal som trám na Tvoj dom aj dosku na Tvoj stôl. Zo mňa je lôžko, na ktorom spávaš. Vypočuj prosbu moju: Opatruj ma a chráň pre veky budúce. Čo láska k lesu vytvorila nech dobrá vôľa zachová...