Späť na zoznam
Základné školy
Autor: Základná škola s materskou školou, Koškovce 134
16.06.2018 23:21

Skúsenosť – najlepší učiteľ

Zanechať kúsok z nás v krajine úsmevov v Thajsku nám nestačilo. Rozhodli sme sa preto vytvoriť žiakom našej Základnej školy s materskou školou v Koškovciach zážitok, emocionálne prežívanie skutočnej situácie na vlastnej koži.

Pozvali sme si k nám na hodinu geografie návštevu z Indonézie, z mesta Gemolong (okres Sragen), ktoré sa nachádza pri väčšom meste Solo, Yogjakarta na ostrove Java.

Už Cicero proklamoval, že skúsenosť je najlepším učiteľom. Takýto spôsob učenia vedie často k silným zážitkom a spontánnemu učeniu sa.

Podľa výskumov až 80 % nášho poznania pochádza z vlastných zážitkov, ktoré si následným racionálnym spracovávaním pretavíme do podoby všeobecného poznatku, ktorým sa riadime. Tieto poznatky sú uchovávané v dlhodobej pamäti a veľmi rýchlo sa nám pri konkrétnej situácii „vybavujú".

A to bol prvoradý cieľ - udržať naučené čo na najdlhšie obdobie. Žiaci, ale aj zúčastnení pedagógovia, sa podozvedali z rozprávania a videí o tejto krajine zaujímavosti, ktoré sa v knihách nedočítajú.

Veď kto z nás má možnosť byť pri prebudení sa sopky, pozorovať hada a nebáť sa, že Vám ublíži? Žiaci si taktiež mohli porovnať vyučovanie v Indonézii s naším vyučovaním a ostali naozaj prekvapení.

A viete, čo nás nadchlo najviac? Úžasný úsmev, vyžarujúci pokoj, vypočutie si okrem ich úradného jazyka Bahasa aj ďalšie jazyky (Jawa, Soft Jawa- king), zadívanie sa na úchvatný indonézsky tanec a zistenie, ako sa píše názov Koškovce.

Zážitkov máme neskutočne veľa. Chceme sa zároveň poďakovať Slamet Wahyuni (Sheile), že prijala naše pozvanie, riaditeľovi školy RNDr.Františkovi Bočkayovi a starostovi obce Ing. Vladimírovi Babičovi, že nám umožnili privítať túto návštevu v koškovskej škole.

 

Jana Partiková

Súvisiace články

13.10.2017 12:01

Návšteva v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči

V dňoch 9.,10., a 11., októbra sa žiaci prvého a druhého ročníka ZŠ s MŠ na Komenského ulici v Poprade zúčastnili prehliadky novej interaktívnej expozície v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči.
06.12.2017 13:09

„Červené stužky“ v ZŠ v Marcelovej

Základná škola Cesta na vŕšku 1, Marcelová sa v školskom roku 2017/2018 druhýkrát zapojila do celoslovenskej kampane „Červené stužky” s cieľom podporiť zdravý životný štýl žiakov, vplývať na ich postoj k vlastnému zdraviu, zdra...
01.05.2017 15:20

Nadané deti zaujala chémia

Aprílové stretnutie detí z Klubu nadaných detí Prešov bolo venované chemickým pokusom. Veda, ktorá sa zaoberá chemickými prvkami a zlúčeninami je často vnímaná ako niečo nepreniknuteľné a nepochopiteľné, čo nemá nič spoločné s ...