Späť na zoznam
Základné školy
Autor: Základná škola, Dolinský potok 1114/28, Kysucké Nové Mesto
28.11.2017 18:53

Suľkovské čítanie s pánom Mrkvičkom

Suľkovské čítanie s pánom Mrkvičkom

20. novembra 2017 sme zažili v škole zaujímavý deň. Naše pozvanie prijal pán Tibor Hujdič alias pán Mrkvička – znalec detskej literatúry. Ako sám povedal, číta iba knihy pre deti a mládež. Dospelácke ho nezaujímajú. Deti vie zaujať nielen dramatizovaným prejavom, ale i zaujímavým výberom úryvku.

Pán Mrkvička prečítal deťom úryvky z kníh, zadával im rôzne úlohy a veľakrát ich aj rozosmial. Práve piataci a šiestaci si vypočuli niekoľko úryvkov a následne sa mali v skupine dohodnúť, z ktorej knihy ukážka bola. Súčasťou bola aj diskusia na tému ako sa dá zistiť, ktorá kniha stojí za prečítanie. Siedmaci a ôsmaci rozmýšľali o klamstve a odpovedali na otázku, prečo ľudia klamú, či je rozdiel medzi nevinnou lžou a úmyselnou lžou. Vypočuli si úryvok z knihy od Patricka Nessa – Sedem minút po polnoci, hodnotili konanie postáv a debatovali o prekvapivej pointe čítaného príbehu. Deviataci hrali hru inšpirovanú knihou od Lois Lowryovej – Darca, ktorej cieľom bolo vyvolať úvahu o téme: Sloboda, bezpečnosť a manipulácia. Žiaci so záujmom počúvali, zapájali sa do dialógu a chceli vedieť koniec príbehu. Pán Mrkvička však nič neprezradil a navrhol, aby si knihu prečítali. Okrem toho predstavil žiakom aj veľa iných zaujímavých kníh.

            Deti strávili v spoločnosti pána Mrkvičku príjemné i poučné dopoludnie. Dôkazom toho boli úsmevy, dobrá nálada a potlesk všetkých zúčastnených. Ďakujeme mu za zmysluplné a inšpirujúce dopoludnie a motiváciu k čítaniu.

                                                                                        Mgr. Michaela Káčeriková

Foto: 

      

 

      

 

Súvisiace články

13.10.2017 10:31

Ženy v politike

Pod týmto názvom sa dňa 12.októbra v priestoroch banskobystrickej Radnice v rámci AKADÉMIE EURÓPSKEHO SENIORA 2017 konala verejná diskusia na danú tému.
17.06.2018 19:37

Čarovné okamihy

Ach, tá dnešná mládež! Veď tá dnes nevie nič iné len chytiť mobil do ruky. Čo tak knihu? Ani za svet! No ale pozor! Naše deti to však dokázali. Našli si miesto vo svojom voľnom čase a prežili čarovný okamih práve s knihou.
22.09.2017 09:25

Testovanie 5 sa uskutoční 22. novembra

BRATISLAVA - Celoplošné testovanie vedomostí piatakov z matematiky a slovenského, resp. maďarského jazyka sa v tomto roku uskutoční. Ako agentúru SITA informoval komunikačný odbor rezortu školstva, približne 45 tisíc žiakov 5....