Späť na zoznam
Základné školy
Autor: ZŠ Májové námestie, Prešov
21.11.2018 18:52

Symbióza prírody a techniky – ako sme obsluhovali vysokú pec

Steelpark KOŠICE – park vedy a zábavy Symbióza prírody a techniky – ako sme obsluhovali vysokú pec Pokojný nedeľný deň, 18. november 2018, stvorený na aktívny oddych a relax. Členovia turistických krúžkov pri ZŠ Májové námestie v Prešove využili tento deň na poučné a zábavné využitie voľného času.

„Učenec v laboratóriu nie je len odborník. Je to dieťa, ktoré pozerá na vedu ako na rozprávku. Vidí vo vede krásu.                                                             Marie Curie-Sklodowská       

 

Pokojný nedeľný deň, 18. november 2018,  stvorený na aktívny oddych a relax. Členovia turistických krúžkov pri ZŠ Májové námestie v Prešove využili tento deň na poučné a zábavné využitie voľného času.

Vlakom sme sa presunuli do Košíc. Po prehliadke mesta sme  prišli do cieľa nášho putovania – do Steelparku. Tu zážitkovou formou prostredníctvom lektorov sa žiaci dozvedeli o úzkom prepojení prírody s najdôležitejšími výdobytkami a vynálezmi cez 3D projekciu. Žiaci zažili na vlastné oči výrobu autíčka, dozvedeli  sa o  zákonitostiach magnetizmu a pomocou modelovej situácie dokázali obsluhovať vysokú pec  oblečení  v ochrannom odeve.

Po „pracovnom vyťažení" sme sa vybrali na 3.  poschodie, kde si žiaci zahrali logické hry,  hlavolamy, poskladali  tangramy, hravou a zábavnou formou sa oboznámili s logickými úlohami z matematiky. Ďalšou zastávkou bolo 2. poschodie, kde si mohli zmerať tep srdca  či urobiť vlastné EKG, vyskúšali a naučili sa čo- to o levitujúcom magnete, magnetickom poli,  zahrali si robotický futbal. Na prízemí sa v interaktívnom pieskovisku zahrali na zememeračov. Vyskúšali aj humanoitného robota NAO. Robot NAO je sociálny robot so schopnosťou rozpoznať ľudskú tvár, obrázky a jednoduché príkazy. Je novinkou v Steelparku v oblasti výučby programovania a informatiky od októbra 2018. K dispozícií nám boli sprievodcovia, na ktorých sa deti mohli obrátiť so zvedavými otázkami. Tak zistili, že fyzika, matematika, informatika  či chémia sú vedy, ktoré skrývajú mnoho zaujímavých a ešte neprebádaných informácií.

Snáď táto exkurzia prispela k tomu, že o členoch našich krúžkov v budúcnosti budeme počuť    ako o nových objaviteľoch či vynálezcoch.  Turistika nie je len o pobyte v  prírode, ale aj o jej využití v praxi. Preto je potrebné uvedomiť si,  že všetko so všetkým súvisí. Na záver si žiaci zakúpili suveníry – autíčka, ktoré si vyrobili, hlavolamy a hry na rozvíjanie logického myslenia.

Podvečernými Košicami sme sa potom presunuli na železničnú stanicu, kde sa žiaci ešte pred odchodom vlaku občerstvili.  Spokojní a  plní zážitkov z poznávania vedy  sme sa vrátili domov. Odporúčame všetkým  navštíviť Steelpark v  Košiciach, ktorý nielen poučí, ale aj pobaví.

Vedúce krúžkov: Mgr. Magda Gombárová, PaedDr. Jozefína Šoltésová

Súvisiace články

13.12.2017 21:54

V „krajine úsmevov“ ostal aj kúsok Koškoviec a Sniny

Úžasný zážitok v krajine úsmevov.
02.11.2017 14:23

ZŠ MARCELOVÁ je právom hrdá na revitalizáciu jaseňového lesíka

Som darcom tepla Tvojho krbu, dal som trám na Tvoj dom aj dosku na Tvoj stôl. Zo mňa je lôžko, na ktorom spávaš. Vypočuj prosbu moju: Opatruj ma a chráň pre veky budúce. Čo láska k lesu vytvorila nech dobrá vôľa zachová...
27.09.2017 20:22

Deti zo ZŠ v Kráľovej nad Váhom medzi vojakmi

V dňoch 25. – 29. septembra 2017 prebieha v SR Medzinárodné vojenské cvičenie: Blonde Avalanche 2017.