Späť na zoznam
Základné školy
Autor: ZŠ Májové námestie, Prešov
21.11.2018 18:52

Symbióza prírody a techniky – ako sme obsluhovali vysokú pec

Steelpark KOŠICE – park vedy a zábavy Symbióza prírody a techniky – ako sme obsluhovali vysokú pec Pokojný nedeľný deň, 18. november 2018, stvorený na aktívny oddych a relax. Členovia turistických krúžkov pri ZŠ Májové námestie v Prešove využili tento deň na poučné a zábavné využitie voľného času.

„Učenec v laboratóriu nie je len odborník. Je to dieťa, ktoré pozerá na vedu ako na rozprávku. Vidí vo vede krásu.                                                             Marie Curie-Sklodowská       

 

Pokojný nedeľný deň, 18. november 2018,  stvorený na aktívny oddych a relax. Členovia turistických krúžkov pri ZŠ Májové námestie v Prešove využili tento deň na poučné a zábavné využitie voľného času.

Vlakom sme sa presunuli do Košíc. Po prehliadke mesta sme  prišli do cieľa nášho putovania – do Steelparku. Tu zážitkovou formou prostredníctvom lektorov sa žiaci dozvedeli o úzkom prepojení prírody s najdôležitejšími výdobytkami a vynálezmi cez 3D projekciu. Žiaci zažili na vlastné oči výrobu autíčka, dozvedeli  sa o  zákonitostiach magnetizmu a pomocou modelovej situácie dokázali obsluhovať vysokú pec  oblečení  v ochrannom odeve.

Po „pracovnom vyťažení" sme sa vybrali na 3.  poschodie, kde si žiaci zahrali logické hry,  hlavolamy, poskladali  tangramy, hravou a zábavnou formou sa oboznámili s logickými úlohami z matematiky. Ďalšou zastávkou bolo 2. poschodie, kde si mohli zmerať tep srdca  či urobiť vlastné EKG, vyskúšali a naučili sa čo- to o levitujúcom magnete, magnetickom poli,  zahrali si robotický futbal. Na prízemí sa v interaktívnom pieskovisku zahrali na zememeračov. Vyskúšali aj humanoitného robota NAO. Robot NAO je sociálny robot so schopnosťou rozpoznať ľudskú tvár, obrázky a jednoduché príkazy. Je novinkou v Steelparku v oblasti výučby programovania a informatiky od októbra 2018. K dispozícií nám boli sprievodcovia, na ktorých sa deti mohli obrátiť so zvedavými otázkami. Tak zistili, že fyzika, matematika, informatika  či chémia sú vedy, ktoré skrývajú mnoho zaujímavých a ešte neprebádaných informácií.

Snáď táto exkurzia prispela k tomu, že o členoch našich krúžkov v budúcnosti budeme počuť    ako o nových objaviteľoch či vynálezcoch.  Turistika nie je len o pobyte v  prírode, ale aj o jej využití v praxi. Preto je potrebné uvedomiť si,  že všetko so všetkým súvisí. Na záver si žiaci zakúpili suveníry – autíčka, ktoré si vyrobili, hlavolamy a hry na rozvíjanie logického myslenia.

Podvečernými Košicami sme sa potom presunuli na železničnú stanicu, kde sa žiaci ešte pred odchodom vlaku občerstvili.  Spokojní a  plní zážitkov z poznávania vedy  sme sa vrátili domov. Odporúčame všetkým  navštíviť Steelpark v  Košiciach, ktorý nielen poučí, ale aj pobaví.

Vedúce krúžkov: Mgr. Magda Gombárová, PaedDr. Jozefína Šoltésová

Súvisiace články

19.11.2019 23:38

Matematické stretnutie nadaných detí s nezvyčajným pásikom

Experimenty a pokusy často spestria vyučovanie matematiky a prinášajú odpovede na matematické otázky. Medzi obľúbené hodiny patrila matematická hádanka - Möbiov pásik.
29.10.2019 08:49

Základná škola MARCELOVÁ „Škola centrum športu“

Slnečné októbrové počasie a športový duch sa niesol vzduchom práve 21. októbra 2019. Vďaka finančnej podpore Nitrianskeho samosprávneho kraja v rámci projektu na podporu športu v roku 2019, sa uskutočnil na ZŠ Marcelová projekt...