Späť na zoznam
Základné školy
Autor: ZŠ Májové námestie, Prešov
27.05.2019 14:28

Tam okolo Strečna cesta nebezpečná ...

Koniec školského roka je predo dvermi. Žiaci bilancujú svoju celoročnú prácu a my, členovia turistického a novinárskeho krúžku pri ZŠ Májové námestie v Prešove, svoju pestrú činnosť počas školského roku 2018/19.

„Vlasť nežije  na mape, ale v srdciach  ľudí."
                                                                       Adam Mickiewicz
 

Koniec školského roka je predo dvermi. Žiaci bilancujú svoju celoročnú prácu a my, členovia turistického a novinárskeho krúžku pri ZŠ Májové námestie v Prešove, svoju pestrú činnosť počas školského roku 2018/19.

Na území Slovenska sú dva priesmyky. Prvá naša akcia viedla na Dukliansky priesmyk. V histórii československých vojsk bola Duklianska operácia najväčšou bojovou akciou a začiatkom účasti na oslobodzovaní Československa. Žiaci sa pri emotívnom výklade sprievodcu  dozvedeli o našej histórii aj to, čo sa v škole neučili a ani nenašli napísané v literatúre.

Symbolicky sme poslednú tohtoročnú akciu ukončili na  druhom priesmyku –  Strečno. Týmto priesmykom viedla  odpradávna strategická dopravná a obchodná cesta pre výber a ochranu mýta a boli tu postavené dva hrady – Strečno a Starhrad.

Po Váhu sa od stredoveku splavovalo drevo na pltiach a dnes je pltníctvo atrakciou .V súčasnosti je priesmyk dôležitý dopravný cestný ťah spájajúci Martin a Žilinu. Priesmykom prechádza medzinárodná cesta  ako aj železničná trať Košice – Žilina.

Tieto krátke informácie sme poskytli žiakom na začiatku  dosiahnutia nášho cieľa – hradu Strečno.

Ráno sme sa vybrali vlakom z Prešova cez Kysak a Vrútky  do obce Nezbudská Lúčka. Odtiaľ sme putovali cez most nad riekou Váh, ktorý oddeľuje obec od hradu Strečno. Za mostom sme už v diaľke videli siluetu hradu. Vybrali sme sa k nemu kľukatou asfaltovou cestou pomedzi stromy, oživenou informačnými panelmi. Dostali sme sa k stredovekej drevenej dedine a odtiaľ sme prešli už len pár metrov a boli sme pri vstupnej bráne hradu.

Prehliadka hradu trvala zhruba 70 minút. Sprievodkyňa nám pútavo priblížila jeho históriu. Z najvyššej veže sa nám naskytol neuveriteľný pohľad na okolie –  najdlhšiu  meandrujúcu rieku  Slovenska Váh, čarokrásnu prírodu zaliatu slnkom,  železničnú trať či hadiacu sa cestu pod hradom plnú motorových vozidiel. Celkovo sme prešli 474 hradných schodov.

Cestu naspäť sme zvolili po strmých kamenných schodoch.  Prišli sme ku kompe na Váhu, ktorá bola síce zatvorená z dôvodu vysokej hladiny rieky, no mali sme možnosť vidieť aj takýto spôsob prepravy.

Žiaci sa ešte občerstvili v blízkom bufete pod hradom, kúpili si drobnosti pre potešenie v stánku so suvenírmi a popoludní sme pokračovali vlakom domov.

Tešíme sa na ďalšie naše spoločné výlety a aktivity v budúcom školskom roku a na objavovanie, spoznávanie a obdivovanie našej krásnej domoviny.

Vedúce  krúžkov: PaedDr. Jozefína Šoltésová, Mgr. Magda Gombárová, Mgr. Júlia Palšová

Foto: Mgr. Magda Gombárová

 

Súvisiace články

09.11.2017 11:57

Premiéra súťaže v angličtine pod názvom „mladý prekladateľ“ na Základnej škole v Brusne

Na našej športovo zameranej škole sa súťaži nielen v disciplínach ako je volejbal či futbal. Žiaci majú záujem o anglický jazyk, čo potvrdila ich účasť a úspešnosť na súťaži "mladý prekladateľ". Do ďalšieho štúdia angličtiny s...
23.05.2019 14:36

Beh víťazstva

8. máj je vyhlásený za Deň víťazstva nad fašizmom. V Základnej škole v Zalužiciach už niekoľko rokov organizujú Beh víťazstva, ktorého sa zúčastňujú žiaci tretieho až deviateho ročníka. Je pripomienkou víťazstva nad hrôzami voj...
03.11.2018 11:30

OREŠNICE – dobrovoľnícka skupina žiakov ZŠ Dolinský potok

Opäť sa hlásime k slovu! Po dlhšej pauze sme sa 12. 10. 2018 stretli v  Rudine na našej holine, aby sme skontrolovali stromčeky, ktoré sme na konci jari zasadili v spolupráci s Lesmi Slovenskej republiky.