Späť na zoznam
Základné školy
Autor: Základná škola s materskou školou, Koškovce 134
13.12.2017 21:54

V „krajine úsmevov“ ostal aj kúsok Koškoviec a Sniny

Úžasný zážitok v krajine úsmevov.

Thajsko, krajina, kde máte pocit, že sa ľudia usmievajú stále a že všetko je tam obrátené, ináč ako u nás.

Ich jazyk – Thajčina. Niečo unikátne, ťažké, ale zaujímavé - vlastná abeceda, asi 40 znakov (počítať do päť a napísať jedno slovo som zvládla za dva týždne).

 Ich pozdrav vyjadruje úctu. Ruky spoja dlaňami ako pri modlitbe pred hrudníkom tak, aby končeky prstov smerovali k tvári a sprevádza ho úklon.

Jedlo je štipľavé, žiadna soľ, veľa cukru. Do polievky vám ponúknu mleté orechy, do čaju salko. No ich jedlo a kombinácie si určite zamilujete. Na jedenie používate lyžicu a vidličku. Žiadny nôž nepotrebujú.

Jazdiť na jednej motorke, samozrejme v ľavom jazdnom pruhu, vidíte celú aj päťčlennú rodinu. Ich povestný Tuk-tuk vás odvezie kamkoľvek.

Noha a hlava (najvzdialenejšie časti tela) sú považované za menej cenné. Nohu nesmiete používať na ukazovanie a takmer všade sa musíte pred vstupom vyzuť. Hlavy sa im nesmiete dotýkať.

Bežne na ulici vidíte sedieť ľudí na zemi a jesť. Ale s jedlom sa stále delia. Môžete ochutnať priamo z niekoho taniera a nemusíte sa báť, že vás niekto okríkne.

Thajskú masáž a masáž nôh vám ponúkajú všade. Ochota je u nich samozrejmosť. Pomôžu aj keď nemusia a nič za to nechcú, iba úsmev.

Pracovitosť tu vidíte  na každom kroku. Od rána do rána.

Žiaci  sa tu strašne dlho učia. Škola je niekedy aj dlhšie ako do 16,30hod. Deti tu nosia školskú uniformu. Väčšina škôl má bazén, veľké ihriská. Po vyučovaní mávajú žiaci doučovanie u učiteľov aj do večerných hodín. Učia sa dlho, pomalým tempom. Učitelia sú tu veľmi ochotní, ústretoví. No dostať sa do štátnej školy ( na obhliadku) je dosť zložité. Musíte si podať žiadosť na školu, ktorú chcete navštíviť. Škola ju potom odošle na ich „ministerstvo" a vy čakáte.

Pri troche šťastia sa tam dostanete, ak si naplánujete cestu na ďalší rok. Ja som mala to šťastie, že som sa zoznámila s učiteľkou Thachamai, ktorá (ale to neprezradím ako), mi umožnila spoznať ich školu. Mala som tak možnosť odovzdať im vlastnoručne vyrobené drevené srdiečka, maľovanú tašku od detí z OZ Gaštanový koník Snina.  

Ja, ako správna zamestnankyňa ZŠ s MŠ Koškovce, som im podarovala naše školské tričko, ktoré zožalo úspech, hlavne u jedného žiaka.

Thajsko je krajina vecí, ktoré vás veľa naučia. Vďaka úsmevu svojich ľudí, splní sen každého človeka. 

สวัสดี Jane พวกเราอยากขอบคุณอีกครั้งสำหรับ ของของขวัญที่มากจาก ความรัก จากประเทศ Slovakia -Koskovce และ Snina. ที่พวกเราทุกคนได้ พบคุณ พวกเราเชื่ออย่างยิ่งว่สเราจะได้พบกันอีกครั้งที่ภูเก็ต และ เราจะได้มอบของขวัญ แก่ เด็กๆ ของคุณ. พวกเรารอคอยที่จะพบกันอีกครั้ง

Hello Jane, i would like to thank you once again for "big piece of love" imported from your country - Slovakia - Koskovce and Snina. All of us that met you strongly believe we can meet each other again in Phuket and also us can give you something from our kids. We are waiting for you!

 

                                                                                                        Jana Partiková

                                                                                               školský špeciálny pedagóg

 

                                                              

Súvisiace články

06.11.2018 15:28

Marcelovská škola v pohybe

Tohoročné jesenné počasie je naozaj čarovné. Prekrásne slnečné dni lákajú všetkých , aby čo najviac času trávili na čerstvom vzduchu, športovali a stretávali sa vo veselej spoločnosti. Aj Základná škola Cesta na vŕšku 1 z Ma...
27.04.2018 17:31

V ovocnom sade pribudol hmyzí hotel

Minulý školský rok sme v rámci projektu Zelená škola v ZŠ s MŠ Štefanov založili ovocný sad so starými a krajovými odrodami. V tomto jarnom období nám už prináša potešenie v podobe rozmanito kvitnúcich ovocných drevín.
19.11.2019 23:38

Matematické stretnutie nadaných detí s nezvyčajným pásikom

Experimenty a pokusy často spestria vyučovanie matematiky a prinášajú odpovede na matematické otázky. Medzi obľúbené hodiny patrila matematická hádanka - Möbiov pásik.