Späť na zoznam
Základné školy
Autor: ZŠ Komenského Poprad
27.11.2017 22:21

Výstava Ľudské telo

Výstava Ľudské telo – Incheba Bratislava

Výstava  Ľudské telo – v origináli Body The Exhibition - predstavuje kompletné fungovanie ľudského tela na exponátoch pochádzajúcich zo skutočných ľudských tiel od dobrovoľných darcov - teda z reálnych ľudí. Jej rozloha presahuje viac ako 2000  a je rozložená v 12 galériách, ktoré predstavujú  fungovanie ľudského organizmu podľa jednotlivých sústav ľudského tela.  Výstava pochádza z dielne amerických producentov  a na svete podľa mnohých neexistuje nič presnejšieho a vernejšieho ako Body The Exhibition.

A práve táto výstava bola cieľom exkurzie žiakov 8 . ročníka. Navštívili sme ju v piatok 3.novembra 2017. Stretli sme sa na železničnej stanici v skorých ranných hodinách – bolo len pár minút po piatej. Cesta vlakom nebola pre tieto deti neznáma, veď do Bratislavy cestovali za poznaním už tretíkrát. Po príchode do hlavného mesta sme pokračovali pešo do priestorov Incheby, kde si nás vyzdvihla naša sprievodkyňa – medička. Samotný úvod výstavy patril histórii medicíny a lekárstvu, pričom časť bola venovaná aj slovenským úspechom vo svetovej medicíne a výskume. Žiaci sa dozvedeli, že celá expozícia vznikla v laboratóriách popredných svetových anatómov. Jednotlivé časti tiel prešli procesom plastinácie, pri ktorej je telová tekutina nahradená silikónom. Potom sme sa už so svojou sprievodkyňou vydali na detailnú cestu po ľudskom tele, a to  cez kostrový systém, svalstvo, dýchacie orgány, krvný obeh a ďalšie časti ľudského tela - nervový systém vrátane mnohých detailov mozgu, pohlavné orgány, vývoj ľudského plodu, ale aj ukážku obličky s obličkovými kameňmi, pečeň napadnutú rakovinou a mnoho iných zaujímavých exponátov, ktoré boli v rôznych pozíciách, a tak nám priblížili, čo sa deje v našom  tele pri pohybe, športe i odpočinku. Jednotlivé exponáty mali taktiež veľmi podrobné popisy.Dozvedeli sme sa niečo nové o funkciách nášho tela a tiež ako sa o neho starať. Najmä pri kostre sme „prekvapili" našu sprievodkyňu svojimi vedomosťami, keďže sme vedeli pomenovať aspoň základné kosti ľudského tela. Mali sme možnosť  pozrieť sa dovnútra tela a vidieť z prvej ruky, ako nás zlé zdravie obmedzuje a ako nás zdravý životný štýl chráni – videli sme poškodenie ľudského tela následkom prejedania sa a nedostatku cvičenia, taktiež aj zdravé pľúca vedľa „čiernych" pľúc fajčiara. Na záver sme si mohli  názorne vyskúšať  prvú pomoc  a overiť si tak svoje teoretické vedomosti v praxi.

Text + fotografie: Mgr. Eva Neupaverová

 

Súvisiace články

19.03.2018 19:14

Knižná Suľkobúdka

Knihy sú pre človeka tým, čím sú pre vtáka krídla. V ZŠ Dolinský potok sme 16. marca 2018 slávnostne otvorili našu vlastnú knižnú Suľkobúdku.
13.12.2017 20:57

Zážitok – silný motivačný prvok

Už J.A.Komenský zdôrazňoval: „Skoršie je to, čo vnímame zmyslami, než to, čo chápeme rozumom, pretože nič nemôžeme porozumieť, čo nebolo prv v zmysloch.“ (Komenský 1992, s.53)