Späť na zoznam
Základné školy
Autor: ZŠ s MŠ Dolné Orešany
23.06.2019 18:32

ZŠ s MŠ Dolné Orešany na veľkom finále

Počas dní 3.-4.júna sa v popradskom NTC uskutočnil turnaj mladších žiakov a žiačok, ktorého sa zúčastnila aj malá škola ZŠ s MŠ Dolné Orešany. Pre školu bolo toto celoslovenské finále najväčší úspech v jej histórii. Absolvovali ho dievčatá pod vedením učiteľky a trénerky v jednej osobe Mgr. Moniky Vranovej.

ZŠ s MŠ Dolné Orešany je malá škola z malej dediny v Trnavskom kraji. Asi nikto neočakával, že práve ml. žiačky z tejto školy sa zúčastnia celoslovenského finále. O tento postup sa zaslúžilo 6 šikovných žiačok – Nelka (5.roč.), Janka a Julka (6.roč.), Nina, Nina a kapitánka Janka (7.roč.). Vranová: "Veľká vďaka patrí dievčatám za tú tvrdú prácu, ktorú odviedli, ďalej vedeniu, ktoré nám to umožnilo a tešilo sa s nami a rodičom, ktorí nám pomohli organizačne. Naozaj veľké ĎAKUJEM." A teraz sa vrátime k turnaju:

"Cesta to bola dlhá. Dievčatá museli absolvovať obvodné, okresné a krajské kolo a nakoniec prišlo krásne finále. Prvý deň bol náročný. Stretlo sa tu 8 najlepších dievčenských aj chlapčenských tímov z celého Slovenska. Naše dievčatá sa sem prebojovali z celkového počtu prihlásených škôl 515." objasnila učiteľka.

Z dievčenských tímov sa predstavili ZŠ Lúčna Vranov nad Topľou, ZŠ Devínska Nové Zámky, ZŠ Za kasárňou Bratislava, ZŠ Hurbanova Martin, ZŠ s MŠ Dolné Orešany, ZŠ Školská Nitrianske Rudno, ZŠ Obchodná Sečovce a ZŠ A. H. Škultétyho Veľký Krtíš.

V prvý hrací deň sa odohralo 12 zápasov. Kde jednoznačne vyhrali svoje skupiny Vranov nad Topľou a Martin. O 1. – 4.miesto sa tak na druhý deň bili tímy: Vranov nad Topľou, Nové Zámky, Bratislava a Martin. O 5.-8.miesto bojovali Dolné Orešany, Nitrianske Rudno, Sečovce a Veľký Krtíš.

„Prvý deň nám nevyšiel. Po dlhej ceste z Trnavy až do Popradu, zloženie vecí na hoteli a hneď nás čakali zápasy. V prvom zápase si s nami veľmi ľahko poradil tím z Vranova nad Topľou, kde dievčatá naozaj hrali fantasticky a porazili nás vysoko 11:0. Nedali sme sa odradiť a šli sme odhodlane aj keď trošku smutne do ďalšieho zápasu s Novými Zámkami. Na začiatku to vyzeralo sľubne, avšak dievčatá z Nových Zámkov vyslali svoj najväčší tromf a náš maličký tím podľahol 7:3. Posledný zápas prvého dňa sme odohrali so školou nám najbližšou veľkosťou (pozn. 3x viac žiakov ako u nás). Verili sme si a nechceli sme pripustiť prehru. Zo začiatku to tak aj vyzeralo. Vyhrávali sme, bola remíza a potom doľahla na našej strane únava. Zápas nám ušiel v posledných minútach a nakoniec sme prehrali 5:2. Nasledovala regenerácia a relax, ktorí nám ponúkli organizátori v Aquacity Poprad. Našich šesť statočných dievčat si oddýchlo a pripravovali sa na ďalší hrací deň, kde si už nepripúšťali prehry."

Nastal deň „D". Hracie zápasy o 5.-8.miesto. Prvý zápas odohrali Dolné Orešany so ZŠ zo Sečoviec. Tento zápas bol vyrovnaný dlhší čas. Ale nakoniec sa podarilo prekonať brankárku Sečoviec a dievčatá sa tešili z prvého víťazstva na turnaji. Tento zápas im zabezpečil, že už neskončia horšie ako na 6.mieste a už to bol pre ne neskutočný úspech. Pre školu, ktorá má 118 žiakov to bola neuveriteľná radosť. Zápas o 5.miesto ich čakal opäť s Rudnom. Motiváciou bolo aj vrátenie prehry z predošlého dňa. Vyzeralo to sľubne, žiačky z Dolných Orešian ešte 2min pred koncom viedli 3:1. Ale Rudno sa nevzdávalo a dokázalo vyrovnať. Takže všetci čakali na penalty. Zápas bol napínavý, keďže rozhodovalo až 9 kôl penált. Našťastie mali Dolné Orešany v bráne veľkú bojovníčku, ktorá pustila za svoj chrbát len 3 góly.

Brankárka Nina: „Bol to drsný zápas o 5.miesto - veľké napätie. Organizácia bola super, super ľudia a najlepší bol najmladší rozhodca. (smiech)"

Celkovým víťazom sa stali mladšie žiačky z Vranova, ktoré šli po svoje prvenstvo jednoznačne od prvého zápasu systémom štart – cieľ. Ich finálovou dvojicou boli Nové Zámky. O tretie miesto úspešne zvládli súboj Bratislavčanky nad žiačkami z Martina.

Celkové poradie:

 • ZŠ Lúčna Vranov nad Topľou,
 • ZŠ Devínska Nové Zámky,
 • ZŠ Za kasárňou Bratislava,
 • ZŠ Hurbanova Martin,
 • ZŠ s MŠ Dolné Orešany,
 • ZŠ Školská Nitrianske Rudno,
 • ZŠ Obchodná Sečovce,
 • ZŠ A. H. Škultétyho Veľký Krtíš
 • Zhodnotenie od kapitánky Janky: „Prvý deň sa nám nedarilo, boli sme nesústredené a unavené po ceste. Ale ten druhý deň bol lepší. Penaltový zápas bol veľmi napínavý a po prvom zápase sme vôbec nečakali, že pôjdeme hrať o 5.miesto. Páčila sa nám organizácia a už spomínaný rozhodca. (smiech) Hralo sa celkom férovo, čo bolo super. Sme rady, že sme tam boli."

  Turnaj bol skvelo pripravený od začiatku do konca bola skvelá organizácia, výborný realizačný tím, výborné spestrenie počas prestávok boli členovia z Mufuzy a úžasné boli aj ceny pre tímy.

  Vznikli tam aj nové priateľstvá a o tomto by to malo byť. Zdravá súťaživosť, priateľstvo a radosť zo športu. Vďaka organizátorom sa to podarilo.

  Súvisiace články

  28.01.2018 17:55

  Šaliansky Maťo už po dvadsiaty krát v Poprade

    Dňa 17. januára sa v reprezentačných priestoroch Podtatranskej knižnice v Poprade konal jubilejný 20. ročník  súťaže v prednese slovenskej povesti Šaliansky Maťko.
  19.11.2019 23:38

  Matematické stretnutie nadaných detí s nezvyčajným pásikom

  Experimenty a pokusy často spestria vyučovanie matematiky a prinášajú odpovede na matematické otázky. Medzi obľúbené hodiny patrila matematická hádanka - Möbiov pásik.
  06.02.2018 10:12

  Rodiny a elektroodpad na ZŠ Marcelová

  Naša škola - Základná škola Cesta na vŕšku 1, Marcelová sa v tomto školskom roku zapojila do projektu ElektroOdpad – Dopad. V rámci tohto projektu sme zisťovali, ako pristupujú rodiny k elektrospotrebičom, a najmä k ich likvidá...