Blog
0

Zaujímavé stavebné pamiatky našich miest a obcí: Kostol Panny Márie Nanebovzatej v Diakovciach

Obec Diakovce  leží v Podunajskej rovine, približne 3 km juhozápadne od Šale.  Archeológovia tu našli artefakty pochádzajúce z bronzovej doby, ako aj slovanské sídlisko z čias Veľkomoravskej ríše.
Diakovce sa označujú aj ako miesto vzniku tzv. Prayovho kódexu, hudobnej pamiatky z rokov 1192 – 1195, ktorý obsahuje aj  obrady, zvyšky metodovskej obradnej tradície, ktoré sa rozšírili v krajinách východu a ich cirkvách.

V Diakovciach sa  nachádza  jedna z najhodnotnejších románskych pamiatok na Slovensku Kostol Panny Márie Nanebovzatej.  Postavili  ho benediktínski mnísi ako svoj kláštorný chrám v prvej polovici 13. storočia. Kostol bol vysvätený v roku 1228.   Kostol  Panny Márie Nanebovzatej  v Diakovciach je prvou tehlovou stavbou svojho typu v oblasti a stal sa vzorom pre mnohé ďalšie tehlové kostolíky.  Aj tento kostol  prešiel od obdobia svojho vzniku  zložitým stavebným vývojom. V rokoch 1872-1875 bol neorománsky upravený. Bol tiež podstatne rozšírený. V súčasnosti  patrí k najpozoruhodnejším sakrálnym pamiatkam na Slovensku.

Použitá literatúra:
Machala, D.: Slovenská vlastiveda IV., Matica slovenská 2012,s. 21
Lacika, J.: 1000 zaujímavostí Slovenska, Banská Bystrica 2016, s.  59.
http://www.vypadni.sk/sk/benediktinsky-kostol-v-diakovciach

Foto: PaedDr. Helena Rusnáková, august 2021

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu