Pod hrebeňom vrchu Marhát v pohorí Považský Inovec, nad obcou Nitrianska Blatnica, stojí jedna z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok Slovenska – Rotunda sv. Juraja.
Táto stavebná pamiatka je pravdepodobne najstaršou zachovanou sakrálnou stavbou nielen na Slovensku, ale aj v Strednej Európe. Vedci na základe rádiokarbónového datovania určili jej vznik do roku 830 +- 40 rokov.
Archeologické výskumy potvrdzujú, že v období 9. – 10. storočia sa v blízkosti rotundy nachádzalo sídlisko dvorcového typu obohnané palisádou. Obyvateľstvo sa zameriavalo hlavne na dolovanie železnej rudy na svahoch Marhátu. Po vyčerpaní zásob železnej rudy, ktorá bola živiteľkou ľudí žijúcich v tomto regióne, sa obyvatelia presunuli do iných lokalít. Postupne schátrala aj rotunda.V rokoch 1530 – 1540 došlo k oprave a revitalizácii rotundy pre kultové potreby.
K radikálnej zmene vzhľadu došlo v roku 1777, kedy pred vstupom do rotundy bola pristavaná veža, nad interiérmi lode a apsidy boli vybudované tehlové klenby a nad vstupom do lode murovaná empora. Rotunda sv. Juraja je aj známym pútnickým miestom. Každoročne sa tu konajú svätojurajské púte, ktorých sa zúčastňujú pútnici zo širokého okolia.
text a foto: PaedDr.Helena Rusnáková
Použitá literatúra:
Dorica, J.: Rotunda sv. Juraja Nitrianska Blatnica.
OZ Rotunda Jurko a Obecný úrad v Nitrianskej Blatnici, 2019.