Blog
0

Zaujímavosti Slovenska: Rotunda sv. Juraja v Nitrianskej Blatnici

Pod hrebeňom vrchu Marhát v pohorí Považský Inovec, nad obcou Nitrianska Blatnica, stojí jedna z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok Slovenska – Rotunda sv. Juraja.

Táto stavebná pamiatka je pravdepodobne najstaršou zachovanou sakrálnou stavbou nielen na Slovensku, ale aj v Strednej Európe. Vedci na základe rádiokarbónového datovania určili jej vznik do roku 830 +- 40 rokov.

Archeologické výskumy potvrdzujú, že v období 9. – 10. storočia sa v blízkosti rotundy nachádzalo sídlisko dvorcového typu obohnané palisádou. Obyvateľstvo sa zameriavalo hlavne na dolovanie železnej rudy na svahoch Marhátu. Po vyčerpaní zásob železnej rudy, ktorá bola živiteľkou ľudí žijúcich v tomto regióne, sa obyvatelia presunuli do iných lokalít. Postupne schátrala aj rotunda.V rokoch 1530 – 1540 došlo k oprave a revitalizácii rotundy pre  kultové potreby.

K radikálnej zmene vzhľadu došlo v roku 1777, kedy pred vstupom do rotundy bola pristavaná veža, nad interiérmi lode a apsidy boli vybudované tehlové klenby a nad vstupom do lode murovaná empora. Rotunda sv. Juraja je aj známym pútnickým miestom. Každoročne sa tu konajú svätojurajské púte, ktorých sa zúčastňujú pútnici zo širokého okolia.

text a foto: PaedDr.Helena Rusnáková

Použitá literatúra:

Dorica, J.: Rotunda sv. Juraja Nitrianska Blatnica.

OZ Rotunda Jurko a Obecný úrad v Nitrianskej Blatnici, 2019.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu