Blog
0

Zo série prednášok Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch: Komjatický kaštieľ (ne)existujúci svedok doby

V priestoroch Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch, v rámci podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva, sa dňa 27. septembra 2022 konala v poradí štvrtá prednáška, zameraná na zaujímavosti regiónu. Už názov prednášky ” Komjatický kaštieľ (ne)existujúci svedok doby” napovedal, že témou prednášky bude osud kaštieľa, ktorý od polovice 18. storočia do 1.polovice 20.storočia bol pýchou nielen obce Komjatice, ale i širšieho regiónu.

História kaštieľa sa spája so šľachtickými menami rodu Grassalkovichovcov, Forgáchovcov, Wodianerovcov a Nemešovcov.

Počas druhej svetovej vojny / v roku 1945 / bol kaštieľ   vážne poškodený a následne po roku 1954 bol úplne zbúraný.

Mgr. Mária Škrabáková, etnografka Múzea Jána Thaina, sa vo svojej prednáške zamerala na jednotlivé šľachtické rody, ktoré kaštieľ obývali a priblížila osud kaštieľa prostredníctvom prepisov zo spomienkového rozprávania obyvateľov obce.

Účastníkom prednášky priblížila aj zaujímavé informácie o kaštieľskom parku, ktorý bol zrekonštruovaný v roku 2007. Park je dnes známy aj tým, že sa v ňom nachádza platan javorolistý – víťaz ankety Strom roka 2012 / v roku 2012 mal obvod kmeňa 930 cm ; získal 2296 hlasov; fotografia platana je z roku 2020/. 

 

Prednáška bola spojená s prezentáciou fotografii, znázorňujúcich jednotlivé etapy budovania kaštieľa a kaštieľ v časoch svojej slávy, ako aj fotografií predmetov, zachovaných z budovy kaštieľa a veľkostatku v Komjaticiach.

 

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu